Forlaget Vandkunsten » Bøger alfabetisk » Man tager en alligator - eller en leguan af passende størrelse
Man tager en alligator - eller en leguan af passende størrelse
Man tager en alligator - eller en leguan af passende størrelse. Udgivet november 2006. 1. udgave. 1. oplag. 144 sider. Indbundet. 169 kr. ISBN 87-7695-035-2.
UdsolgtTilrettelagt af Carl Zakrisson. Illustreret med fotografier, bl.a. fra Nationalmuseets Etnografiske Samling
Kogebogen Man tager en alligator eller en leguan af passende størrelse er en samling eksotiske opskrifter, indsamlet og prøvespist af forfatteren under rejser til fjerne egne.
Der er opskrifter på alt fra helstegt kamel til mus med fløde og bjørn i sursød sovs. Ikke mindst kapitlet med opskrifter på insekter vil ganske givet få læserens mundvand til at løbe.
Opskrifterne er alle autentiske, og mange kan med de rette ingredienser tilberedes i et almindeligt dansk køkken. Andre opskrifter kræver dog, at der forefindes en kraftig udsugning. Ikke alle hovedingredienser kan købes i et almindeligt supermarked, men med en storkalibret riffel og en jordomrejse er det ikke noget problem.
Bon appetit!