Forlaget Vandkunsten » Bøger alfabetisk » Rejse i Egypten og Nubien
Rejse i Egypten og Nubien
Frederik Ludvig Norden, Paul John Frandsen: Rejse i Egypten og Nubien. Udgivet april 2010. 1. udgave. 1. oplag. 348 + 406 sider. Indbundet i to bind, illustreret, stort format. 699 kr. ISBN 978-87-7695-127-6.
Tilrettelagt af Carl-H.K. Zakrisson, oversat af Kim Witthoff .
KøbEt pragtværk om den danske søofficer Frederik Ludvig Nordens rejse til Egypten og Nubien i 1737-
Norden deltog som søofficer og tegner i en handelsmission, som den danske konge, Christian VI, sendte til Etiopien. Formålet var at indgå en handelsaftale med den etiopiske kejser. Missionen gik op ad Nilen og skulle over land have nået den etiopiske hovedstad, men ved Derri i Nubien måtte den vende om på grund af nubiernes stadige angreb. Nogen handelsaftale blev det derfor ikke til, men missionen nåede højere op ad Nilen, end nogen ”hvid mand” havde gjort i mands minde, og undervejs førte Norden omhyggeligt dagbog, aftegnede monumenter og kortlagde Nilens løb.
F.L. Norden var en usædvanlig talentfuld tegner og en omhyggelig iagttager. Efter hjemkomsten publicerede han sin rejseberetning og sine 159 store kobberstik på fransk, udgav en mindre publikation på engelsk, blev en celebritet i Europas lærde kredse – og døde så ganske ung.